DİHA muhabirlerine baskı arttı

Aşağa gitmek

DİHA muhabirlerine baskı arttı

Mesaj  meso Bir Çarş. Kas. 28, 2007 6:36 pm

DİHA muhabirlerine baskı arttı


AMED (28.11.2007)- DİHA Yayın Kurulu, son günlerde muhabirlerine yönelik artan baskıları kınayarak, "İletişim özgürlüğünü ülkemizde insanca yaşamanın ve demokratik sistemin temel koşulu, aynı zamanda da halkın gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olarak sayan biz gazeteciler, buna dönük engellemeleri de kabul etmediğimizi belirtiyoruz" dedi.

DİHA Yayın Kurulu, Siirt muhabirleri Musa Aşkara'ın polis tarafından tartaklanarak tehdit edilmesi ile muhabirleri Özlem Akın, Metin İnan, Asmin Bayram, Ubeydullah Hakan ile ulaştırma görevlisi İsmet Mikailoğulları'nın gözaltına alınmasını kınadı.

Polisin son günlerde orantısız güç kullandığı için sıkça eleştirelere maruz kaldığına dikkat çeken kurul üyeleri, 6 ay içinde Gündem, Gerçek Demokrasi, Güncel ve YedinciGün gazetelerinin kapatıldığını, DHA muhabiri Emin Bal hakkında bir PKK'linin cenazesinde atılan ‘Sloganları ihbar etmediği’ gerekçesiyle dava açıldığını, Azadiya Welat Gazetesi'ne keyfi engellemeler yapıldığını belirterek, bu uygulamaların, Türkiye'de basının ne kadar özgür olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini kaydetti.

Ard arda yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını ifade eden DİHA, "İletişim özgürlüğünü ülkemizde insanca yaşamanın ve demokratik sistemin temel koşulu, aynı zamanda da halkın gerçekleri öğrenme hakkının bir aracı olarak sayan biz gazeteciler, buna dönük engellemeleri de kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Gözaltındaki arkadaşlarımızın bir an evvel serbest bırakılmasını istiyor, başta basın yayın kuruluşları olmak üzere kamuoyundan duyarlılık bekliyoruz" dedi.

Son 3 gün içinde DİHA muhabirlerine yönelik geliştirilen baskılar şöyle:

* Adana'da muhabirleri Özlem Akın ile Metin İnan, 27 Kasım sabahı evlerinden çıkarken, Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından gözaltına alındı. Muhabirlerin evlerine de baskın düzenlendi. Terörle Mücadele Şubesi'nde akşama kadar tutulan muhabirler 25 Kasım'da Şakirpaşa Mahallesi'nde düzenlenen bir gösterinin görüntülerini çektikleri için gözaltına alındıkları söylendi. İfadeleri alınan muhabirler akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

* Ajansın Siirt muhabiri Musa Aşkara, 27 Kasım akşamı saat 20.00 sıralarında Siirt Eğitim Fakültesi Yurdu önünde 7 sivil polisler tarafından durduruldu. Üst ve kimlik araması yapılan Aşkara’ya 10 dakika beklenmesi söylendi. Aşkara'nın ajans merkezine ya da avukatına bilgi vermesi talebi reddedildi. Aşkara bilgi vermekte ısrar edince, tekme tokat dövülerek, gömleği yırtıldı. Polis muhabire "Ayağını denk al, akıllı ol seninle daha çok görüşeceğiz" dedikten sonra serbest bıraktı.

* Haber için Bingöl'de bulunan ve orada kaldıkları 2 gün içinde "12 AP 282" ve "12 AF 975" plakalı araçlarla sürekli takip edilen ajans muhabirleri Ubeydullah Hakan, Asmin Bayram ile ulaştırma görevlisi İsmet Mikailoğulları'nın içinde bulunduğu araç, bugün Diyarbakır'ın Seyrantepe Semti'nde sivil polisler tarafından durduruldu. Bingöl'de yaptıkları çekimlerle ilgili ihbar bulunduğu gerekçesiyle gözlem altına alınan çalışanlar, daha sonra kasetlerinin incelenmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz