Venezuela Üniversitesi'nde muhalefet şiddeti

Aşağa gitmek

Venezuela Üniversitesi'nde muhalefet şiddeti

Mesaj  meso Bir Perş. Kas. 29, 2007 7:01 pm

Gerçekte ne oldu?

Hands Off Venezuela muhabirlerinin aktardıklarına göre; olaylar, Caracas'ta muhalefet yanlısı öğrencilerin anayasa reformlarına karşı yaptıkları demokratik gösteriden dönerken patlak verdi. 250 kişilik muhalefet yanlısı, şiddet isteyen bir grup öğrenci -ki çoğu başka üniversitelerden- devrimci öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu Venezuela Üniversitesi Sosyal Hizmetler Fakültesi'ne girdi. Fakültede referandumda 'evet' oyu kullanılması için kampanya yürüten devrimci öğrenciler vardı. Öğrenciler; öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar için paneller düzenleyecekti. Bunun için afiş asıp bildiri dağıtıyorlardı.

Devrimci öğrenciler, okulu saran muhalefet yanlısı öğrencilerin saldırısına uğradılar. Molotof kokteylleri ve taşlar fırlatılıyordu. Tuvaletler zarar gördü, öğrenci merkezinin (Bolivarcı öğrencilerin yoğun bulunduğu) kapısı yakıldı. 150 öğrenci, öğretmen ve çalışan okulun içine sıkıştırıldı, saatlerce içeride mahsur bırakıldılar. Öfkeli muhalefet yanlısı öğrenciler, okula girip onları linç etmeye çalıştı. Öğrenciler, ulusal kanalları çağırıp neler olduğunu anlatmayı denediler. Ama üniversite otoritesi ve ilgili bir yasaya dayanılarak polis, basını üniversiteye sokmadı. Üstüne üstlük Caracas Belediye Başkanı, polise olaylara müdahale etme hakkı tanıdı, fakat muhalefet yanlısı rektör, bu hakkı kabul etmedi. Üniversite yönetimleri, güvenliklerini sağlamakla yükümlüdür, ama olayların artmasını engelleyecek herhangi bir şey yapmadı.

Bu arada muhalefet televizyonları, Chavez yanlıların, muhalefet yanlısı öğrencilere ateş açtığı ve 1 kişinin öldüğü haberleriyle doluydu. Bunun bir yalan haber olduğu çok geçmeden anlaşıldı; 9 öğrenci yaralanmıştı, ama onların çoğu da muhalefet yanlısı öğrencilerin çıkardığı zehirli gazlardan yaralanmıştı. Sonunda rektör, acil durum ilan etti ve itfaiye görevlilerinin üniversiteye girmesine izin verdi. Ancak böylece sosyal hizmetler bölümünde, öfkeli muhalefet yanlısı öğrenciler tarafından sıkıştırılan insanların güvenli çıkışı sağlandı. Ama bu arada, sosyal hizmetler fakültesi muhalefet yanlısı öğrenciler tarafından tahrip edilmişti.

Uluslararası basın, olaylar hakkında “Chavez yanlısı silahlı adamlar, barış sever muhalefet yanlısı öğrencilere saldırdı” gibi haberler yaptı. Hands Off Venezuela muhabirlerinden biri, olaylar patlak verdiğinde üniversiteden bildirdi. Muhabirimiz, gerçekte ateş eden kişinin, Venezuela Merkez Üniversitesi'nden Bolivar Üniversitesi'ne giderken kendisinin de yolunu kestiğini ve tehdit ettiğini söyledi. Motosikletteki iki silahlı kişinin öğrenciye benzemediğini belirtti. Daha çok provokasyon çıkartmaya çalışan insanları benzediklerini ve Chavez aleyhine sloganlar attıklarını kaydetti.

Bazı haber ajansları bile, silahlı Bolivarcıların, Merkez Üniversite'de kuşatılan insanlara yardım etmek için girdiğini yazdı. Nitekim sonrasında motosikletli ve silahlı adamlar geldi. Binadaki insanlar kaçarken motosikletlilerden biri, kapı girişinde durup havaya ateş açtı ve öğrencileri korkuttu. (The Guardian) Hands Off Venezuela muhabirleri, üniversite yönetiminin olaylara ilgisiz kaldığını, üniversiteye yakın yerlerde bulunan işçi ve öğrencilerin, muhalefet yanlısı öğrencilerin şiddetinden sosyal hizmetler fakültesine sığınan insanlara yardım etmeye geldiğini aktardı. Bunların ancak bir kısmı, bu şiddet ortamında normal olarak silah taşıyordu.

Bolivarcı öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar birleşik bir eylem yaparak Venezuela Merkez Üniversitesi'ndeki bu faşist saldırıyı protesto edecek.

*Venezuela'da süren anayasa mücadelesine ışık tutan ve burjuva basının yalanlarını deşifre eden bu haberi, Hands Off Venezuela sitesinden çevirdik.

kaynak:atılım gazetesi

www.atilim.org
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz