Telekom grevinde işçiler kazandı

Aşağa gitmek

Telekom grevinde işçiler kazandı

Mesaj  meso Bir Perş. Kas. 29, 2007 7:02 pm

İSTANBUL (29.11.2007)- Türk Telekom ile Haber-İş arasında arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi dün gece saatlerinde anlaşma ile sonuçlandı. 44 gündür kararlı grevlerini sürdüren işçiler, bugün sabah saatlerinde işbaşı yaptı. Telekom Grev Okulu'nda işçiler kazandı

Türk Telekom işçileri'nin devam ettirdiği 44 günlük grev dün gece geç saatlerde varılan anlaşma ile sona erdi. Telekom işçileri sermaye işbirlikçisi hükümetlerin, “milli güvenliği” bahane ederek grevleri sık sık 60 gün süre ile ertelediği/yasakladığı bir ülkede, 44 günlük grevleri ile tıpkı SEKA ve Seydişehir'de olduğu gibi, tüm işçi sınıfına ve ezilenlere yol gösterdi.


45 yıl sonra ilk defa greve çıkan Telekom işçisi, '5 gün sonra biter' söylemlerine, patronun sabotajlarına, rüşvetlerine ve taşeronlarına; boyalı basının kara çalmalarına, polis ve valilerin grev kırıcılığına rağmen, gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalarak dişe dişe bir mücadele yürüttü. İşçiler varılan toplu iş sözleşmesinin ötesinde grev okulunda aldıkları eğitimle kazanmayı başardı.


Türk Telekom bu kadarla da kalmadı, muhtarlardan emekçi memurlara, üniversite gençliğinden diğer iş kollarında örgütlü işçilere, ilericilerden devrimcilere herkesi etkisi altına aldı. Canla başla süren grev herkes için bir okul oldu. Telekom işçileri ve Türkiye işçi sınıfı kazandı.


Anlaşmada neler kabul edildi?


Türk Telekom'da 23 bin 400 işçiyi kapsayan iş sözleşmesi görüşmeleri sonucunda varılan anlaşma ile işçiler bugün sabah saatlerinde işbaşı yaptı. Grev dolayısıyla dün borsada ciddi sorunlara yaşanı, işlemler aksadı. Grevin, 44. gününde görüşme trafiği de arttı.


Dün geç saatlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ın dayer aldığı görüşmede Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası yöneticileri PTT Genel Müdürlüğü'nün Ahlatlıbel tesislerinde bir araya geldi. Görüşmede anlaşmazlık maddeleri ele alınarak, uzlaşma sağlandı.


Anlaşmayla işçilere 112 gün üzerinden ikramiye ödenecek, sosyal yardımlar ise ücret zammı oranında arttırılacak. Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre, işçilerin ücretlerine birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6.5 artı enflasyon oranında zam yapılacak. Sendikanın talebi doğrultusunda 2008 yılı Mart ayı itibarıyla ücret dengesizliklerinin giderilmesi için 25 milyon YTL'lik kaynak kullanılacak. Bu kaynağın yeterli olmaması halinde 1 Eylül 2008'den itibaren de 5 milyon YTL'lik ilave bir kaynak denkleştirmede kullanılacak. Böylelikle denkleştirme için kullanılacak toplam kaynak 30 milyon YTL'yi bulacak.


Sendikanın grevde geçen süreler için istediği ödeme ise Kurban Bayramı öncesinde bir defaya mahsus olmak üzere 200 YTL olarak ödenecek. Grev süresince işten çıkarılan işçiler de işbaşı yapacak. Mahkemeye giden konularda ise dava sonucu beklenecek. Beraat eden işçiler de iş başı yapacak.


Taraflar arasındaki önemli anlaşmazlık konularından olan kapsam maddesi, idari görevlileri kapsam dışında bırakacak şekilde düzenlenecek. Patronun denkleştirme çalışmaları yapılması talebi ise kabul görmedi. İşçilerin 5 gün 45 saat olan çalışma süreleri mevcut haliyle korunacak. Çalışma süresinin 6 gün 45 saat olarak uygulanması halinde işçilere aylık 200 YTL ilave ödeme yapılacak
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz