Tekstil işçileri insanca yaşam için kampanya başlatıyor

Aşağa gitmek

Tekstil işçileri insanca yaşam için kampanya başlatıyor

Mesaj  meso Bir Cuma Kas. 30, 2007 10:02 pm

ADANA (30.11.2007)- Tekstil-Sen Adana Bölge Temsilciliği, asgari ücretin artırılması gündemiyle bir kampanya başlattığını ilan etti. Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde eylem yapan işçiler, “Asgari değil, insanca yaşamak istiyoruz” talebiyle asgari ücretin belirlenmesinde taraf olmaya çağırdı.

Tekstil işçileri, yoksulluk ve sefaleti dayatan asgari ücretin artırılması için kampanya başlattı. “Asgari değil, insanca yaşamak istiyoruz. Asgari ücret belirlenmesinde taraf olmak istiyoruz” yazılı pankart açarak, Bölge çalışma Müdürlüğü önünde açıklama yapan Tekstil-Sen üyeleri, kampanya talepleri hakkında bilgi verdi. Eylemde açıklamayı Tekstil-Sen Adana Bölge Temsilcisi Havali Mengi okudu.

Asgari ücret yıllardır açlık sınırının altında

Mengi, asgari ücretin yoksulluk ücreti değil, işçi ve ailesinin insanca yaşamasına yetecek bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Mengi, “Asgari ücret, yıllardır, bırakalım yoksulluk sınırını, açlık sınırının bile altında belirleniyor. Asgari ücret, milyonlarca emekçinin ve ailelerinin yaşamsal konusudur. Asgari ücretin belirlenmesindeki temel ölçüt, insanca yaşamaya ve geçinmeye yeterli ücret olmak zorundadır. Asgari ücret, çalışanların ve ailelerinin en az gereksinimlerini gözeterek, gıda, konut, sağlık, giyim, ulaşım ve kültür giderleri milyonlarca işçinin yaşadığı gerçek ile bağdaştırılarak hesaplanmalıdır”dedi.

İşçi haklarını savunacak bir komisyon

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu eleştiren Mengi, komisyonun hükümetin belirlediği ücret artışına tabi olduğuna dikkat çekti. Komisyonda yer alan Türk-İş'i de eleştiren Mengi, konfederasyonun karşı çıkmayan tutumunun sermayenin elini güçlendirdiğini belirtti. Türk-İş'e çağrıda bulunan Mengi, “Komisyondaki figüran rolünü bırakarak görüşmelerden çekilmeli, diğer sendika ve emek örgütleri ile birlikte tüm asgari ücretlileri kapsayacak etkili ve hak alıcı bir mücadeleyi önüne koymalıdır” diye konuştu. Mengi açıklamasının devamında komisyonun yapısının değiştirilmesi, devlet kurumlarının temsilcileri yerine işçi temsilcilerinin ağılıkta olduğu bir komisyon oluşturulması gerektiğini belirtti.

İşyerlerinden emekçi semtlere kadar kampanya

Mengi açıklamasının devamında Tekstil-Sen Adana Bölge Temsilciliği'nin Aralık ayı boyunca devam yürüteceği kampanya hakkında bilgi verdi. “İşçi kardeşlerimizi asgari ücretin belirlenmesi sürecinde taraf olmaya çağıracağız” diye konuşan Mengi, imza kampanyası başlatacaklarını duyurdu.

Mengi, işyerleri önlerinde, işçi duraklarında, işçilerin yoğun olarak yaşadığı semtlerde bildiri dağıtımları, paneller, söyleşiler düzenleyeceklerini ifade etti. “İşçilerden, insanca yaşama ve çalışma koşulları için kendi kaderlerinin belirlenmesinde söz sahibi olmalarını isteyeceğiz. Taleplerimizin gerçekleşmesi için tüm sendikalarla, işçi ve emekçi örgütleri ile mücadele edeceğiz” diye konuştu.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz