'Kürt sorununda demokratik çözüm istiyoruz'

Aşağa gitmek

'Kürt sorununda demokratik çözüm istiyoruz'

Mesaj  meso Bir Cuma Kas. 30, 2007 10:08 pm

ANKARA (30.11.2007)- KESK ve TMMOB, bugün Yüksel Caddesi'nde yaptıkları basın açıklaması ile Kürt sorununda demokratik çözüm talebini dile getirdi. Kurumlar, ABD Büyükelçisi Ross Wilson'ın milletvekilleriyle yaptığı görüşmeleri protesto etti.

KESK ve TMMOB üyeleri Yüksel Caddesi'nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaparak, Kürt sorununda demokratik çözüm istediklerini belirtti. Basın açıklamasına ÖDP ve Ankara 78’liler Derneği destek verdi. Eylemde açıklamayı KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul okudu.

KESK Başkanı Tombul, ABD Büyükelçisi Ross Wilson'ın "Kürt sorununun çözümü" konusunda doğrudan müzakereler yürütmeye başladığını söyledi. ABD'nin 'Kürt sorununu çözme' yolunda girişimlerde bulunmasının, masum bir çaba olarak değerlendirilemeyeceğini ifade eden Tombul, "ABD'nin Ortadoğu halklarına yapacağı en büyük iyilik bölgeyi terk etmektir" dedi.

Tombul, Kürt sorunu etrafında yaşanan gerginlik ve şiddet nedeniyle kaygı taşıdıklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın ABD görüşmesini eleştiren Tombul, işgalci ABD’nin BOP planlarıyla Türkiye’yi bir bataklığa çekmek istediğini kaydetti. Tombul, “Kürt Sorunu Türkiye’nin bir sorunudur. Çözümü de Türkiye’nin içindedir. Bir yandan demokratik yollarla mecliste temsil imkanı bulan DTP’yi kapatmaya çalışırken, diğer yandan sorunun çözümünü ABD’ye teslim etmek hükümetin Kürt sorununa yaklaşımını anlayabilmek açısından ibret vericidir” dedi. Tombul, barışa ve kardeşliğe sahip çıkmanın acil bir görev olduğunun altını çizdi.

Eylemde, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Susma haykır halklar kardeştir”, “Katil ABD Ortadoğudan defol” ve “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz