Kars'ta kültürel katliam: Kilise tahrip edildi

Aşağa gitmek

Kars'ta kültürel katliam: Kilise tahrip edildi

Mesaj  meso Bir Cuma Kas. 30, 2007 10:20 pm

ANKARA (30.11.2007)- Dini azınlıkların korunması ve farklı inançlara ait mekanların korunması konusunda sürekli uyarı alan Türkiye’de, Kars’taki 12 Havariler Kilisesinde bulunan çok sayıda haç motifinin etrafları kazınarak tahrip edildi.

Aslına uygun yapılmadığı için Meclis gündemine gelen Kars’taki 12 Havariler Kilisesi’nin restorasyonunda haç motiflerinin kazındığı ortaya çıktı.

Restore sırasında 12 Havariler kilisesinin hemen yanındaki camiye bağlanmaya çalışıldığı belirlenirken, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu yapılan tahribatı eleştirdi.

Kentin en önemli turistik ziyaret yerlerinden biri olan eski 12 Havariler Kilisesi'nin cami ya da, kilise olarak kullanılsa bile orijinal halinin kesinlikle korunması isteniyor. Kilisenin duvarlarında başlatılan değişiklik binanın orijinal görüntüsünü tahrip ettiği görülmesi tepkilere neden oldu.

Ermeni Kralı tarafından yaptırılan 12 Havariler kilisesi Selçuklular döneminde camiye çevrildi. Kars, Rusların eline geçince de cami yeniden kilise oldu. Ardından tekrar camiye çevrildi. 1964'e kadar metruk kalan kilise, bu süre içinde benzin deposu olarak kullanıldı, alkoliklerin uğrak yeri haline geldi.

Kilise 24 Haziran 1964'ten itibaren müze oldu. Müzenin 1978'de yer değiştirmesiyle, kilise terk edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1993 yılında kiliseyi Diyanet İşleri Başkanlığı'na devretti. Böylece kilise yine cami olarak kullanılmaya başlandı. Yüzlerce yıl aslına uygun bırakılan yapının tahrip edilmesi tarihi mirasın korunması için çaba harcayan çevrelerce kültürel katliam olarak değerlendirildi.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz