Cemevi camiye dönüştürüldü, Aleviler ayaklandı

Aşağa gitmek

Cemevi camiye dönüştürüldü, Aleviler ayaklandı

Mesaj  meso Bir Paz Ara. 02, 2007 11:49 am

ANKARA (02.12.2007)- Sivas merkeze bağlı Alevi köyü Çatalkaya’nın cemevi önce cami yapıldı, sonra köye imam atandı. 120 kişinin yaşadığı köyde öğretmen yokluğundan okul kapalı iken, köye imam atanması ve okul lojmanın imama tahsis edilmesi köylülerin büyük tepkisini çekti.

Cemevinin camiye dönüşmesini protesto eden Çatalkaya köylüleri topladıkları imzaları bir süre önce Sivas Valiliğ’ne verdiler. Bununla da kalmayan köylüler gelişmeleri Meclis’e kadar taşıdılar.

AKP-MUHTAR İŞBİRLİĞİ

Hem Çatalca köyünde, hem de kendilerine 1 km mesafedeki Mermer Köyü’nde okullar kapalı iken, Valilik buraya öğretmen göndermezken, AKP ile işbirliği içindeki muhtarın isteği ile köye imam atanması köyden İstanbul ve Avrupa’ya göç eden Çatalkaya’lıları da harekete geçirdi.

Sivas Valiliğ’ne topladıkları yaklaşık 500 imzayı sunan Çatalkaya Köylüleri imza kampanyası metninde, ‘’Sivas Merkeze bağlı Çatalkaya Köyü Cemevi’ne, köy muhtarının isteği üzerine Sivas müftülüğü tarafından imam gönderilmiştir. Ve aynı zamanda köyde bulunan okul lojmanın imam evi olarak kullanılmasına tarafınızdan müsade edilmiştir.

Asırlardan beri Aleviler kendi inanç ve ibadetlerini Cemevlerinde yapmaktadırlar. Bugün Cemevinin Camiye dönüştürülüp, köye imam gönderilmesi Çatalca Köy halkını rahatsız etmekle birlikte Alevilerin asimle edilmesinin bir oyunudur. Bir an önce yapılan bu hatanın düzeltilmesi ve imamın Alevi köyünden alınması, köy halkının inancını özgürce yapmasını bekliyoruz’’ dediler.

CEMAAT OLMASA DA BEŞ VAKİT EZAN

Köye tayin olan imamın cemaat olmasa da beş vakit ezan okumaya başladı. Cemevi’nde asılı bulunan Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli resimleri de duvardan indirildi. Bu olay da köydeki tansiyonu yükseltti. Muhtar ve köylüler birbirleri hakkında Valiliğe şikayette bulundu. Kavgalarından bir sonuç alamayan ve imza toplayan bir grup köylü, konuyu CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir’in aracılığıyla TBMM'ye ve İnsan Hakları Komisyonu'na taşıdı.

Özdemir, Sivas Valisi ile görüştüğünü ve imamın geri çekilmesi talebinde bulunduğunu da aktardı.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz