DTP bildirisine polis engelli

Aşağa gitmek

DTP bildirisine polis engelli

Mesaj  meso Bir Ptsi Ara. 03, 2007 9:09 pm

İSTANBUL (03.12.2007)- DEP eski milletvekili Selim Sadak ve DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile DTP, EMEP, SDP, EHP, ESP temsilcileri, İstiklal Caddesi'nde 9 Aralık'ta İstanbul'da yapılacak olan 'Êdi Bes e Mitingi' için hazırlanan bildirileri dağıttı. Bildirilerin dağıtılmasına izin vermeyen polis, siyasi parti temsilcilerinin önüne etten duvar örerek, bildirilerin tamamının dağıtımını engelledi.

Sebahat Tuncel, Selim Sadak, DTP, EMEP, SDP, EHP, ESP temsilcileri, DTP eski İl Başkanı Doğan Erbaş, İstiklal Caddesi'nde 9 Aralık Pazar günü Çağlayan Meydanı'nda yapılacak olan "Êdi Bes e" mitingi için hazırlanan bildirileri dağıttı. Galatasaray Postanesi önünde toplanan siyasi parti temsilcileri adına açıklamayı yapan DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksu, "Tabiri yerindeyse bıçak kemiğe dayandı. Bu uygulamalara 'evet' demek artık mümkün değil" dedi. 'Artık yeter' demenin zamanının geldiğini belirten Aksu, "Türkiye'de demokratik bir duruşun ortaya çıkması ve bu tür uygulamaların, haksızlıkların halkın bilincinde açığa kavuşması amacıyla bir miting gerçekleştireceğiz. Uygulamalara karşı 'Êdi Bes e' diyeceğiz" diye konuştu.

Halil Aksu'nun açıklamasından sonra bildiri dağıtımı başladı. Galatasaray'dan İstiklal Caddesi'ndeki Balo Sokak'a kadar bildiri dağıtarak gelen parti temsilcilerinin önünü polis kesti. İzinsiz ve yasak bildiri dağıtıldığını iddia eden polis amiriyle tartışan Halil Aksu, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, SDP İstanbul İl Başkanı Yaman Yıldız, bildiri dağıtımının yapılacağının bildirildiğini, izinsiz bir durum olmadığını ve Taksim Meydanı'na kadar bildiri dağıtıp oradan dağılacaklarını dile getirdi. O sırada Sebahat Tuncel, Selim Sadak, Doğan Erbaş ve bazı parti temsilcileri bildiri dağıtmaya devam edince polisler yolu kapatarak araçlarıyla bildiri dağıtanların yolunu kesti. Siyasi parti temsilcilerinin önüne etten duvar ören polisler basın mensuplarının ise görüntü almasını engellemeye çalıştı.

ESP temsilcisi Ersin Sedefoğlu, bunun anti-demokratik bir uygulama olduğunu dile getirerek, "Burada bildiri dağıtanlar CHP ya da MHP'liler olsaydı polis müdahale etmezdi. Buradaki demokratik kurumlar kardeşlik istediği için, sınır ötesi operasyonlara karşı oldukları için, asker ölümlerinin durması için bildiri dağıttıkları için emniyet yetkililer bu bildirilerin yasak olduğunu iddia ediyor" diye konuştu.

DTP İl Başkanı Halil Aksu ise, bildiri dağıtımını sonlandırdıklarını belirterek, "Bu bildirinin altında bir sürü demokratik kurumun, siyasi partinin, sendikanın imzası var. Böyle bir bildirinin engellenmesi bir ilktir" dedi. İlk defa miting yapmadıklarını ve bu işte acemi olmadıklarını ifade eden Aksu, "Miting başvurusundan sonra hazırlık yapılır ve bu tür bildiriler dağıtılır. Biz istiyoruz ki herkes kendi düşüncesini söyleyebilsin" diye konuştu.

Bildiri dağıtımını sonlandıran parti temsilcileri, DTP İstanbul İl binasına giderek mitingin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz