Özgür Ülke önünde dayanışma çağrısı

Aşağa gitmek

Özgür Ülke önünde dayanışma çağrısı

Mesaj  meso Bir Salı Ara. 04, 2007 10:16 pm

İSTANBUL (04.12.2007)- Gündem Gazetesi çalışanları, Özgür Ülke Gazetesi'ne yönelik bombalı saldırının 14. yılında saldırıya uğrayan gazete binası önünde yaptığı basın açıklama ile hala baskıların sürdüğüne dikkat çekti. Özgür basına yönelik saldırıları kınadı.

Gündem Gazetesi Çalışanları, Özgür Ülke Gazetesi'nin bombalanmasının üzerinden geçen 14 yıla rağmen özgür basına yönelik baskı ve saldırıların hala sürdüğüne dikkat çekti. Açıklamaya Sine-Sen Başkanı Yusuf Çetin, PEN Türkiye temsilcisi Ragıp Zarakolu, Evrensel ve gazetemiz çalışanları, DEP eski Milletvekili Selim Sadak ile çok sayıda demokratik kurum temsilcisi destek verdi. Açıklamaya bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Ersin Yıldız'ın annesi Refiye Yıldız da katıldı.


Bir yılda 7 gazete 17 kez kapatıldı


Özgür Ülke'nin bombalı saldırıya uğrayan eski binası yerine açılan AKP Eminönü İlçe Başkanlığı önünde yapılan açıklamayı Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Genç okudu. Açıklama yaşamını yitiren gazeteciler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Genç, 1994'te yaşanan bombalı saldırıyı hatırlatarak bugünde gazetelerine yönelik yayın durdurma ve kapatma saldırıları ile seslerinin kısılmaya çalışıldığını ifade etti. Terörle Mücadele Yasası'nı eleştiren Genç, son bir yılda 7 gazetenin 17 kez kapatıldığını kaydetti.


Genç: Dayanışma geliştirilmeli


“Düşünceler bombalanmasın” diyen Genç, Kürt sorununda inkar ve imha politikasının devam ettiğini, diyalog yöntemiyle çözüm önerenlerin ise baskıya maruz kaldığını dile getirdi. “90'larda savaşın gerçek yüzünü aktaran gazeteler bombalanıyordu. Şimdide Genelkurmay'ın açıklamaları ile gazeteler açık hedef haline getiriliyor” diyen Genç, dayanışmanın geliştirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.


Ersin Yıldız'ın annesi Refiye Yıldız ise “Ben ağladım, başka anneler ağlamasın” diye konuştu, acısını dile getirdi. Eylemde Selim Sadak ve Ragıp Zarakolu da birer konuşma yaparak, saldırıların hala devam ettiğine dikkat çektiler. Sadak, “O günde Kürtleri meclisten attılar, bugünde atmaya çalışıyorlar. Gazetem yayınlansın Edi bes e, televizyonuma sansür uygulanmasın Edi bes e” dedi. Herkesi 9 Aralık mitingine katılmaya çağırdı. Açıklama bina önüne karanfillerin ve gazetelerin bırakılması ile son buldu.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz