DTP: AKP şiddeti tırmandırmakta ısrar ediyor

Aşağa gitmek

DTP: AKP şiddeti tırmandırmakta ısrar ediyor

Mesaj  meso Bir Çarş. Ara. 05, 2007 6:48 pm

ANKARA (05.12.2007)– DTP’nin MYK üyeleri ve İl başkanları ile gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde, AKP Hükümeti’nin Kürt halkının demokratik birlik ve barış talebine karşı şiddeti tırmandırmakta ısrar ettiği belirtildi.

Bildirgede, “Türkiye’nin temel sorununu görmezden gelmenin bir biçimi olarak ABD başta olmak üzere, AB ve devlet yetkilileri partimize ‘PKK’ye terörist de’ dayatması içinde bir dönemi daha karanlığa boğma ve çözüm şansını kaybettirme çabası içindedirler” denildi.

Bakanlar Kurulu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tezkereyi kullanma yetkisi vermesi de eleştirilerek, şu ifadelere yer verildi:

“AKP Hükümeti tezkereyi kullanma yetkisini orduya devrederek, sorunları kabul etme ve çözme gibi bir gündeminin olmadığını göstermiştir. 5 Kasım’da Başbakan Erdoğan’ın Washington ziyareti ile yeni bir sürece girildiği, güneyli Kürtleri de kullanarak, Kürtlerin meşru temsilcilerini görmezden gelme ve kendi Kürtünü yaratma, muhatap kılma arayışları hız kazanmıştır. ‘Kürt sorunu yoktur derseniz sorun kalmaz’ diyen Başbakan, AKP içinde Kürt vekillerin olduğunu belirterek kendi kendini boşa çıkarmaktadır.”

Bildirgede, parti hakkında açılan kapatma davasının, “Kürt sorununun çözüm platformuna” dönüştürüleceği belirtilerek, “Bunu için bu siyasi karara karşı kapsamlı bir siyasi savunma hazırlayacak hukukçu ve siyasetçilerden oluşan 5 kişilik bir komisyonun oluşturulmasına karar verilmiştir. Yüzlerce avukatın savunacağı bir dava hazırlığı yapılacak, bu hukuk skandalı ile antidemokratik yasa ve anayasal düzenlemeler teşhir edilecek” denildi.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz