Genç Sen, yolunu çizecek

Aşağa gitmek

Genç Sen, yolunu çizecek

Mesaj  meso Bir Perş. Ara. 06, 2007 11:40 pm

ANKARA (06.12.2007)- Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu bünyesinde çalışmaları yürütülen Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç Sen), 15–16 Aralık günlerinde kurucu genel kurulunu yapacak. Ankara’da yapılacak olan genel kurul ile Genç Sen’in bir gençlik sendikası olarak yürüyeceği yolu belirlenecek.

Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç Sen), DİSK’in desteğiyle 1,5 yıldır üniversitelerde çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’da yürütülen çalışmalarda, öğrenci gençliğe, Genç Sen anlatıldı. 15–16 Aralık günlerinde yapılacak kuruluş kongresiyle, sendikanın tüzüğü, çalışma ilkeleri belirlenecek ve yönetim oluşturulacak. Böylece, 1,5 yıl önce örgütlenme faaliyetlerine başlaşan Genç Sen, resmiyet kazanacak.

Genç Sen, DİSK’in 2000 yılında yapılan 11. Genel Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda kuruldu. “Gençlik Ve Sendikal Hareket” üzerine alınan kararda, tüm gençliğe yönelik yürütülecek faaliyetlerin yanı sıra, öğrenci gençliğin örgütlenmesi için bir “Öğrenci Sendikası” kurma çalışması başlatılması hedefi ifade edilmişti. DİSK, bu kararıyla, bir yandan demokratik öğrenci hareketine katkı sunarken, diğer yandan da geleceğin işçilerini, öğrencilik yıllarında sendikayla tanıştırmayı amaçladı. 2000 yılında alınan karardan yaklaşık 6 yıl sonra, Genç Sen’in çalışmalarına başlandı.

TÜRKİYE’DEKİ İLK DENEYİM

Bugüne kadar bir öğrenci sendikası deneyiminin olmadığı ve öğrencilerin fikir kulüpleri ya da öğrenci derneklerinde örgütlendiği Türkiye’de, öğrenci sendikası büyük bir heyecanla karşılandı. Sendikanın, demokratik öğrenci hareketine katkı sunacağını düşünen çeşitli politik öğrenci grupları da, çalışmanın içinde yer aldı.

DİSK’in bir üyesi olarak faaliyet yürüten Genç Sen, öğrencilerin ekonomik, akademik ve demokratik hakları için mücadele edeceğini duyurdu. Eğitimdeki fırsat eşitliğinin temel göstergelerinden biri olan Öğrenci Seçme Sınavı’ndan öğrencilerin barınma sorununa kadar öğrenci gençliğin yaşadığı bütün sorunlar, sendikanın gündemi olacak. Sorunların çözümünde örgütlülüğün tek seçenek olduğunu düşünen Genç Sen, “Bir araya gelmemiz, ortak bir pratiği, dayanışmayı, mücadeleyi ve örgütlülüğü öğrenmemiz az bir şey değildir. Artık hiçbirimiz asla yalnız kalmayacağız” diyerek öğrenci gençliği, çatısı altına çağırdı.

GENEL KURUL KRİTİK BİR BULUŞMA OLACAK

1.5 yıllık faaliyetleri sırasında merkezi olarak yürütülen tartışmalar nedeniyle yerellerde tam olarak öğrenci gençlik kitlesiyle buluşamayan Genç Sen için, Ankara’da yapılacak kurucu genel kurul önemli olacak. Sendikanın tüzüğü, çalışma ilkeleri ve çalışma programı genel kurulda belirlenecek. Yönetimin de oluşturulacağı genel kurul, Öğrenci Gençlik Sendikası’nın yürüyeceği yolu çizecek.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz