Gazeteciler 'Yıpranma Hakkı' için yürüdü

Aşağa gitmek

Gazeteciler 'Yıpranma Hakkı' için yürüdü

Mesaj  meso Bir Perş. Ara. 06, 2007 11:48 pm

İSTANBUL/ MERSİN (05.12.2007)- Türkiye Gazeteciler Sendikası, İstanbul ve Mersin'de yaptıkları yürüyüşlerle, gazetecilerin yıpranma hakkını ortadan kaldıran Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısını protesto etti.

İstanbul'da Taksim Tramvay Durağı'nda toplanan 200 basın emekçisi “Yıpranma hakkımız gasp edilemez” pankartı açtı. “Yıpranıyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Eyleme DİSK, Haber Sen, Basın-İş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği de destek verdi. Basın emekçileri buradan sloganlarla Galatasaray'a yürüdü.

Yıpranma hakkı imtiyaz değildir

Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanı Gürsel Eser, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılacak değişikliğin, kazanılmış hakları geriye götüreceğini belirterek “yıpranma hakkı imtiyaz değildir” dedi. Eser, tasarının derhal geri çekilmesini ve gazetecilerin yıpranma hakkının korunmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, dün mecliste yapılan görüşmelerle ilgili bilgi verdi. Tasarı ile ilgili meclisteki tüm partilerle görüştüklerini söylen İpekçi, Başbakanla yaptıkları görüşmeler neticesinde, Başbakanın, gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda Çalışma Bakanlığına talimat verdiğini söylediğini açıkladı. İpekçi, yasanın sadece gazetecileri değil, toplumun tüm kesimlerini etkilediğini belirtti. “Bu nedenle rehavete kapılmadan, tasarıya karşı duyarlılığımızı korumaya devam etmeliyiz” dedi.

Eyleme konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de yasanın toplumun bir çok kesimini mağdur ettiğini belirterek, DİSK olarak her zaman dayanışmaya hazır olduklarını belirtti.

Eyleme pankartlarıyla katılan Haber-Sen adına ise İstanbul Şube başkanı Mehmet Demir bir konuşma yaptı. Demir, yasanın milyonlarca emekçinin hayatını değiştireceğini belirterek, gazetecilerden, tasarının bu yönünü de öne çıkarmalarını istedi. Tasarının, kendi üyeleri olan postacıların da yıpranma hakkını ortadan kaldırdığını söyleyen Demir, tasarının geçmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Gazeteciler, açıklamanın ardından taleplerini içeren dilekçeleri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı'na gönderdi. Eylemde “Meclis yıpratma yeri değildir”, “AKP elini emekçide çek”, “Yıpranma hakkı imtiyaz değildir” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı.

Mersin'de de gazeteciler, Gazeteciler Cemiyeti önünde bir araya gelerek Cumhuriyet Alanı'na yürüdü. Yapılan açıklamada, yıpranma hakkının birlikte mücadele edildiği sürece yok edilemeyeceğini vurgulandı.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz