Barış ve kardeşlik için 9 Aralık'ta Çağlayan'a!

Aşağa gitmek

Barış ve kardeşlik için 9 Aralık'ta Çağlayan'a!

Mesaj  meso Bir Perş. Ara. 06, 2007 11:51 pm

İSTANBUL (05.12.2007)- Haftasonu Çağlayan Meydanı'nda düzenlenecek barış ve kardeşlik mitingini düzenleyecek kurumlar, bugün TMMOB Makine Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı düzenledi. Türk ve Kürt halklarının mitinge katılmaya davet etti.

9 Aralık Pazar günü düzenlenecek barış ve kardeşlik mitingi öncesinde basın toplantısı düzenleyen tertip komitesi, mitingin ırkçı saldırganlığa karşı Batı'dan verilecek önemli bir yanıt olduğunu vurguladı. Basın toplantısında, DTP, ESP, EMEP, SDP, EHP, HKM, Limter-İş, Tekstil-Sen, EKD, Göç-Der ve BEKSAV'ın da aralarında bulunduğu kurumlar adına açıklamayı DTP yöneticisi Mecit Aygün okudu.


İşçilerin birliği, halkların kardeşliği için...


Aygün, mitingin, Kürt halkına yönelik imha ve inkar politikasına karşı düzenlendiğini belirtti. Sınırötesi operasyon planları ile ırkçı şovenist saldırganlığın artırıldığına dikkat çeken Aygün, DTP'ye yönelik baskıları ve linç saldırılarını hatırlattı.
Askeri operasyonların yoğunlaştırıldığını kaydeden Aygün, Kürt halkının demokratik taleplerinin görmezden gelindiğini belirtti. Aygün, bir yandan da emekçi milyonların açlık yoksulluk, işsizlik, özelleştirme ve kölelik yasaları ile baskı altında tutulduğunu söyledi. “Kürtler özgürleşmeden, Türkiyeli işçilerin ve emekçilerin özgürleşmesi beklenemez.” dedi.
Aygün, 9 Aralık'ta yapılacak mitingin, emperyalizme, ırkçılığa, şovenizme karşı işçilerin birliği halkların kardeşliğini büyütmek amacıyla düzenlendiğini kaydetti. İşçi ve emekçi memur sendikalarını, kadın ve gençlek örgütlerini, demokratik kurumları ve yöre derneklerini kardeşlik şiarıyla mitingdeki yerini almaya çağırdı.
Dalgakıran şimdi de işçilerin başkentinde
Toplantıda konuşan BEKSAV Başkanı Hacı Orman, egemenlerin başkenti Ankara ve Kürtlerin başkenti Amed'de yapılan kardeşlik mitinglerin ardından işçilerin başkenti İstanbul'da miting yapılacağını söyledi. Irkçı faşist saldırganlığa karşı dalgakıran serisinin sürdüğünü belirtti. Barış ve kardeşliğin Ortadoğu için bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Orman, mitingin önemli olduğunu belirtti.Gazeteci yazar Mukaddes Erdoğdu Çelik, mitingin İstanbul'da yapılmasının büyük önem taşıdığını belirterek, artan saldırılara karşı bir ses olacağını kaydetti. EMEP İl Başkanı Güven Gerçek te, işçi ve emekçilerden yapılacak ortak mitinge katılım sağlamalarını istedi.


'Artık yeter diyoruz'


DTP İl Başkanı Halil Aksoy, ırkçı şoven saldırıların sorumlularının Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt olduğunu kaydetti. Aksoy, “Kürtler dilini, kültürünü, özgürlüğünü istiyor. Bütün saldırılara karşı artık yeter diyoruz” diye konuştu. Aksoy, 9 Aralık mitingine bütün kuvvetleriyle katılacaklarını belirtti.


Açıklamaya katılan kurumların isimleri şöyle; DTP, ESP, EMEP, SDP, EHP, SODAP, TÖP, Köz Gazetesi, DİP Girişimi, Anti-Kapitalist, HKM, Proletaryanın Kurtuluşu, BEKSAV, Limter-İş, Tekstil-Sen, EKD, MKM, Demokratik Emek Konfederasyonu, Özgür Demokratik Alevi İnisiyatifi, ÖYH, DÖKH, Göç-Der, Yakay-Der, Gökkuşağı Kadın Derneği, Arzela, Lotus ve GKM.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz