DTP yasaklanan İstanbul miting için harekete geçti

Aşağa gitmek

DTP yasaklanan İstanbul miting için harekete geçti

Mesaj  meso Bir Cuma Ara. 07, 2007 2:13 pm

İSTANBUL (07.12.2007)- 9 Aralık'ta Çağlayan'da yapılacak olan 'Êdî Bes e' mitingin yasaklanmasının ardından mitingin tertip komitesi ve DTP'liler olağanüstü toplandı. DTP TBMM Grubu aracılığıyla mitingin yapılabilmesi için İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimler başlatacak.

9 Aralık'ta Çağlayan Meydanı'nda yapılacak olan 'Êdî Bes e' mitinginin İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasının ardından miting tertip komitesi, DTP İstanbul İl yönetimi, genel merkez yönetimi ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, DTP İstanbul İl Örgütü'nde olağanüstü toplandı. DTP'nin, mitingin yasaklanma kararına itiraz ederek, TBMM'de bulunan DTP grubu aracılığıyla İçişleri Bakanlığı düzeyinde girişimler başlatacağı öğrenildi.

Bu arada İstanbul Valiliği, tertip komitesine tebliğ ettiği yasaklama kararında, "Kamu düzeni ve genel asayişin sürekliliğinin sağlanabilmesi için Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17. maddesi gereğince yasaklanmasına karar verilmiştir" denildi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17. maddesi ne diyor: "Bölge valisi, vali veya kaymakam, kamu düzenini ciddi şekilde bozacak olayların çıkması veya milli güvenlik gereklerinin ihlal edilmesi veya Cumhuriyetin ana niteliklerini yok etmek amacını güden fiillerin işlenmesinin kuvvetle muhtemel bulunması halinde veya devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün, genel ahlakın ve genel sağlığın korunması amacı ile belirli bir toplantıyı yasaklayabilir veya iki ayı aşmamak üzere erteleyebilir."

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz