HÖC: Saldırı haklar ve özgürlükler mücadelesine

Aşağa gitmek

HÖC: Saldırı haklar ve özgürlükler mücadelesine

Mesaj  meso Bir C.tesi Ara. 08, 2007 4:26 pm

ANKARA (07.12.2007) Haklar ve Özgürlükler Cephesi Ankara Temsilciliği bugün Yüksel Caddesi'nde yaptığı basın açıklaması ile Sarıgazi’deki jandarma terörünü protesto etti.

20 kişinin katıldığı ve ESP’nin destek verdiği basın açıklamasını Erdinç Eroğlu okudu. Eroğlu, 5 Aralık günü İstanbul Sarıgazi’de jandarmanın yaptığı kurum baskınlarında, kurumların talan edildiğini ve aynı günün sabahında sekiz kişinin hiçbir hukuki neden gösterilmeksizin gözaltına alındığını hatırlattı. Baskı terörünün bununla sınırlı kalmadığını ifade eden Eroğlu, yine aynı gün Esenler Karabayır ve 1 Mayıs mahallelerinde de çeşitli demokratik kurumlara giden insanların evlerine baskınlar düzenlendiğini ifade etti.
Eroğlu, “AKP polisi, jandarması pervasızca kurumlar evleri basarak talan ediyor. Yeni komplolar düzenleme peşinde koşuyor. Komplolar düzenlemek, sokak ortasında gencecik insanları kurşunlamak, arama kararı olan insanların bir demokratik kurumda bulunabilme ihtimali ile hareket etmek hangi mantığın ürünüdür? Polis ve jandarmaya ihtimaller üzerine insanları öldürme, komplolarla insan tutuklama yetkisini kim veriyor, hangi yasa böyle bir hak tanıyor?” dedi.
Yapılan baskınların, gözaltı terörü ve uygulamaların “haklar ve özgürlükler” mücadelesinin önüne geçemeyeceğini ifade eden Eroğlu, tüm demokratik kitle kurum ve kişileri bu mücadeleye destek vermeye çağırarak sözlerini bitirdi.
Eylemde, “Halkız, haklıyız kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atıldı.


5 Aralık'ta Sarıgazi'de yapılan baskınlar sonucu 36 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Sarıgazi Temel Haklar çalışanı Kemal Avcı tutuklanarak hapishaneye gönderilmişti.

kaynak:www.atilim.org
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz