Suriye polisi Kürt işçileri tutukladı

Aşağa gitmek

Suriye polisi Kürt işçileri tutukladı

Mesaj  meso Bir Paz Ara. 09, 2007 3:07 am

HEWLÊR (08.12.2007) - Geçimini sağlamak amacıyla Federal Kürdistan Bölgesi'ne çalışmaya giden Kürt işçiler, Suriye devleti tarafından tutuklandıkları için geri dönemiyor. Son bir hafta içinde evlerine dönmek isteyen 40 Kürt işçisinden 29'u tutuklanarak cezaevine konuldu. Ağır işkencelerden geçirildikleri ileri sürülen işçilerin daha sonra Şam Cezaevi'ne götürüldüğü bildirildi. Arkadaşlarının durumundan kaygılı olduklarını belirten Kürt işçiler, tutuklanma korkusuyla evlerine dönemediklerini dile getirdi.

250 bin Kürde kimlik vermediği ve yaklaşık 1.5 milyon Kürde hiç bir hak tanımadığı için uluslararası insan hakları örgütleri tarafından sürekli eleştirilen Suriye, son dönemlerde geçimini sağlamak amacıyla Federal Kürdistan Bölgesi'nde bir süre çalıştıktan sonra evlerine dönmek isteyen Kürt işçilere baskı yapıyor. Suriye'de iş bulmadıkları için Federal Kürdistan Bölgesi'nin Hewlêr, Süleymaniye ve Duhok gibi illerinde ağır şartlarda çalışan yüzlerce Kürt işçi, tutuklanmaktan ve işkence görmekten korktuğu için evine dönemiyor.

BİR HAFTADA 29 İŞÇİ TUTUKLANDI

Federal Kürdistan Bölgesi'nde faaliyet yürüten Şark El Ewsat İnşaat Şirketi için çalışan 40 işçiden 29'u geçen hafta Suriye'ye döndüğü sırada tutuklandığı bildirildi. Tutuklanan işçilerden üçünün Arap asıllı olduğu öğrenildi. Tutuklanan işçilerin gözaltı merkezlerinde ağır işkencelerden geçirildiği iddia ediliyor. Havaların soğuması ve kışın yaklaşmasıyla birlikte evlerine dönmeye başlayan yüzlerce işçi, arkadaşlarının ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra tutuklanarak cezaevine konulduğunu duyunca evlerine dönmekten vageçti. Tutuklanma korkusuyla evlerine dönemediklerini belirten işçiler, sorunlarını anlattı.

Suriye'nin Kürlerin Federal Kürdistan Bölgesi'nde çalışmasını istemediğine vurgulayan Huseyin Mehemed isimli işçi, Kürdistan Bölgesi'nde bir süre çalıştıktan sonra Suriye'ye dönen onlarca işçinin Rebiha Sınır Kapısı'nda giriş yaparken gözaltına alındığını ifade etti. Suriye'nin Kürtlere yönelik baskılarını artırdığına değinen Mehemed, "Suriye rejimi bizim Federal Kürdistan Bölgesi'nde çalışmamızı istemiyor. Bu Kürtlere yönelik bir politikadır. Arap işçiler de anneleri Kürt olduğu ve Kürtlerle çalıştıkları için tutuklandı. Evimize dönemiyoruz. Bir lokma ekmek için buralara geldik. Kış geldi, ailelerimiz perişan. Ama şimdi çocuklarımızın yanına gidemiyoruz. Dönersek yakalanacağız. Ne yapacağımızı bilemiyoruz" diye konuştu.

ŞAM CEZAEVİNE KONULDULAR

Tutuklanan arkadaşlarına ilişkin avukattan bilgi aldıklarını dile getiren Mehemed, tutuklanan arkadaşlarına sorgu sırasında ve mahkemede, "Neden Kürdistan'a gidiyorsunuz? Kürdistan'da ne yapıyorsunuz? Ordaki insanlarla ne gibi bir ilişkiniz var?" şeklinde soruların sorulduğu bilgisini verdi. Mehemed, avukatlardan aldıkları bilgilere göre tutuklanan işçilerin siyasi tutukluların kaldığı Şam Cezaevi'ne konulduğunu kaydetti.

Suriye devleti tarafından tutuklanan işçilerden isimlerini öğrenebildiklerimiz şunlar;

Rêzan Omer (Efrin), Enter Ali Ali (Kobani), Berkir Mehemed Bozo (Kobani), Xelef Mustafa Şêxo (Kobani) Ferid Musrafa Şêxo (Kobani), Rêzan Ismet Serfan (Qamislo), Azad Ismet Serfxan (Qamislo), Ebu Mazlum, Sami Huseyin (Efrin), Fadil Ehemd Sexo (Kobani), Mustafa Noh (Kobani), Rifhat Ali Osû (Efrin), Mehemed Yusuf (Heleb), Huseyin Şerif (Heleb), Mehemed Ali Bedri (Kobani), Ehemed Feleh (Efrin)

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz