KEG: Türkiye Kyoto'yu imzala

Aşağa gitmek

KEG: Türkiye Kyoto'yu imzala

Mesaj  meso Bir Paz Ara. 09, 2007 3:14 am

KARTAL(08.12.2007)- Kadıköy'de yapılan Küresel Isınmaya Karşı Çevre Mitingi'nde nükleer santrallara hayır dendi, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü biran önce imzalaması istendi.

Endonezya'nın Bali Adası'nda Küresel Isınmaya Karşı yapılan zirve dolayısıyla dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan küresel ısınma karşıtı mitinglerin Türkiye ayağı Kadıköy'de yapıldı. Küresel Eylem Grubu'nun çağrısıyla Tepe Nautilus önünde toplanan 1500'ü aşkın kişi buradan Kadıköy İskele Meydanı'na yürüdü. Küresel Eylem Grubu, Mahalle Afet Gönüllüleri, Fındıklı Derelerini Koruma Derneği, İstanbul Tabip Odası gibi çeşitli örgütlerin katıldığı mitingde, “Nükleer santrallara hayır” ve “Türkiye Kyoto'yu imzala” talepleri öne çıktı. Yürüyüş boyunca sık sık “Ne kömür, ne nükleer, güneş, rüzgar bize yeter”, “İmzala, imzala Kyotoyu imzala” sloganları atıldı.

Miting'de Küresel Eylem Grubu adına konuşan Nuran Yüce, kapitalist sanayinin fosil yakıtları kullanmasından kaynaklı çevre ve hava kirliliğinin korkunç boyutlara ulaştığını belirtti. Küresel ısınmanın en çok yoksulları etkilediğinin altını çizen Yüce, “Sermaye birikimi için dünya ısıtılıyor, acısını yoksullar çekiyor” dedi.

Bali'deki zirvenin ilk günü Avustralya protokolü imzaladı

ABD ve Türkiye ile birlikte Kyoto Protokolü'nü imzalamayan Avustralya'nın Bali'deki zirvenin ilk gününde Kyoto'yu imzaladığını aktaran Yüce, “şimdi sadece ABD ve Türkiye kaldı imzalamayan. Ancak mücadele ederek hükümete biz imzalatacağız bu protokolü” dedi.

Mitingde ayrıca ÖDP milletvekili Ufuk Uras da bir konuşma yaptı. Hükümete seslenen Uras, “Biz sizden Morales olmanızı, Chavez olmanızı istemiyoruz, kapitalizme, emperyalizme karşı çıkın demiyoruz. Sadece Kyoto'yu imzalayın diyoruz” diye konuştu. Küresel iklim değişikliğinin yolunun zihniyet değişikliğinden geçtiğini aktaran Uras, kamu yararı için Kyoto'nun imzalanması gerektiğini belirtti. Miting müzik dinletilerinin ardından sona erdi.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz