Tertip komitesi: Kardeşlik mücadelesine yasak konulamaz

Aşağa gitmek

Tertip komitesi: Kardeşlik mücadelesine yasak konulamaz

Mesaj  meso Bir Paz Ara. 09, 2007 9:33 pm

İSTANBUL (09.12.2007)- Çağlayan Meydanı'nda düzenlenmesi planlanan barış ve kardeşlik mitinginin yasaklanması üzerine miting tertip komitesi bugün öğle saatlerinde İHD İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi, yasakçı zihniyeti protesto etti.

İşçilerin Birliği ve Halkların Kardeşliği Mitingi'nin yasaklanmasının ardından tertip komitesi bugün bir basın toplantısı düzenledi. Mitingi örgütleyen kurumlardan aralarında DTP, ESP, SDP, EMEP ve EHP'nin de bulunduğu kurumların yanı sıra çok sayıda kurum açıklamaya katılarak, yasakçı zihniyete tepki gösterdi.


Yasak; imha ve inkarda ısrardır


Basın toplantısında Miting Tertip Komitesi adına açıklamayı Çiçek Arıç okudu. 9 Aralık mitinginin iki gün kala İstanbul Valiliği tarafından yasaklandığını hatırlatan Arıç, “Mitingin yasaklanması, devletin Kürt sorunu karşısındaki inkar ve imha politikalarındaki ısrarı ve çözümsüzlüğünü geldiği boyutu göstermesi bakımından ibret vericidir” dedi.


Mitingini yasaklanmasını protesto eden Arıç, barış ve kardeşlik isteyenlerin akan kanın durmasını ve Türk ve Kürt analarının artık ağlamamasını istediklerini dile getirdi. Arıç, mitingin yasaklanması ile demokratik bir hakkın kullanmasının engellendiğine dikkat çekti. Kürt halkının düzenlediği eylemlerle demokratik haklarının kabul edilmesini, kardeşlik çağrısının önündeki siyasi ve hukuki engellerin kaldırılmasını istediğini belirtti. Devletin bu yürüyüşlere de saldırılar gerçekleştirdiğini, gözaltı ve tutuklama terörünün sürdüğünü hatırlattı.


Kardeşliğe yasak, linççilere serbest


Arıç, İstanbul'da yapılması düşünülen mitingin yasaklanmasının, sokakların kardeşlik çağrısına yasaklanıp, faşist saldırılara açılmasına kanıt olduğunu ifade etti. Arıç, “Kürt halkının demokratik taliplerinin kabul edilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Devlet yasakçı zihniyetinden vazgeçmelidir. Bundan sonra olacak her fiili durumun sorumluluğu, bu yasak kararını alanlara aittir. Kürt halkı demokratik barış istiyor, bu ses bastırılamaz” diye konuştu.


Arıç açıklamanın sonunda ırkçı şoven saldırganlığa karşı kardeşleşme mücadelesinin süreceğine işaret ederek, “İnadına kardeşlik, inadına mücadele diyoruz” dedi.


Toplantıda kurum temsilcileri de birer konuşma yaptılar. DTP İl Başkanı Halil Aksoy, mitingin yasaklanmasının hukuki olmadığını dile getirdi. “Miting başvurusunu MHP, CHP, AKP yasa idi, izim verilirdi. Nitekim bugün İzmir'de MHP'nin mitingi var. yasak, sırf günlerdir devam eden linç politikasının devam etmesi içindir. Bu yasak gelecekteki yasaklara da zemin oluşturacaktır” diye konuştu.


Toplantıda EMEP, SDP, EHP il başkanları ile bazı kurum temsilcileri de söz aldı.


Basın toplantısına katılan kurumların isimleri şöyle; DTP, ESP, EMEP, SDP, EHP, SODAP, TÖP, Köz Gazetesi, DİP Girişimi, Anti-Kapitalist, Proletaryanın Kurtuluşu, BEKSAV, Limter-İş, Tekstil-Sen, EKD, MKM, Demokratik Emek Konfederasyonu, Özgür Demokratik Alevi İnisiyatifi, ÖYH, DÖKH, Göç-Der, Yakay-Der, Gökkuşağı Kadın Derneği, Arzela, Lotus, GKM. Toplantıya HKM ve Ezilenlerin Kurtuluşu da destek verdi.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz