Miting yasağına semt semt tepki

Aşağa gitmek

Miting yasağına semt semt tepki

Mesaj  meso Bir Paz Ara. 09, 2007 9:36 pm

KARTAL/ İSTANBUL (09.12.2007)- 9 Aralık barış ve kardeşlik mitinginin yasaklanması üzerine emekçi semtlerinde eylemler düzenlendi. Kurumlar Kartal, Esenyurt ve Alibeyköy'de basın açıklamaları yaparak tepkilerini dile getirdi.

Kartal DTP binası önünde buluşan kurumlar yaptıkları basın açıklaması ile yasakçı zihniyeti kınadı. Eyleme DTP, ESP, EKD, Eğitim-Sen Kartal Şubesi, EMEP, İşçi Köylü Gazetesi, UİD-DER ve Köz okurları katıldı. Açıklamayı okuyan DTP Kartal İlçe Başkanı Süleyman Özcan, “MHP'nin İzmir'deki mitingine, ne olduğu belli olmayan bazı örgütlerin Ankara'daki mitingine izin veren AKP Hükümeti, sudan bahanelerle bu mitingi yasaklamıştır” dedi.

Mitingin ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliği için, askeri operasyonlara, F tiplerindeki tecride karşı durmak ve Kürt sorununda demokratik çözüm istenmek için yapılacağını dile getiren Özcan, en demokratik haklarının gasp edildiğini belirtti. Egemenlerin imha ve inkar politikasına devam ettiğini söyleyen Özcan, “Halkların birbirine kırdırılmasına 'Artık Yeter/ Edi Bes e' diyoruz” diye konuştu. Eylemde “Edi Bese”, “Artık Yeter”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Esenyurt'ta yasağa ortak protesto

Esenyurt'ta barış ve kardeşlik mitinginin engellenmesi ESP ve DTP yaptığı ortak açıklama ile protesto edildi. Eylemde “Linççiler kaybedecek, halkların kardeşliği kazanacak” denildi. DTP binası önünden Cumhuriyet Meydanı'na sloganlarla yürüyen kurumlar adına açıklamayı DTP İlçe Başkanı Suphi Sarıbulak okudu.

Sarıbudak, AKP'yi eleştirerek tırmandırılan linç kültürüne dikkat çekti. DTP binalarına ve Kürt halkına yönelik ırkçı saldırıları hatırlattı. Sarıbudak, “9 Aralık'ta yapmayı düşündüğümüz miting başvurumuza tatmin edici bir açıklama sunulmadan yasak getirildi. Bu durumu protesto ediyor ve antidemokratik uygulamaları şiddetle kınıyoruz. Irkçılığın kaybedeceğine ve halkların kardeşliğinin kazanacağına inanıyoruz” dedi.

Kurumlar açıklamanın ardından tekrar yürüyüş gerçekleştirdiler. Eylemde “Biji biratiya gelan”, “Yaşasın devrimci dayanışma” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Yasaklama kararı Alibeyköy'de de protesto edildi

Alibeyköy'de yapılan basın açıklamasında ise yasaklama kararının antidemokratik ve ayrımcılık olduğu vurgulandı. Veysel Karani Parkı'nda toplanan DTP, ESP ve EMEP üyeleri, buradan Dörtyol'a yürüdü. Polis, yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyleyerek, açıklamanın parkta yapılmasını dayattı. Polisin dayatmasını kabul etmeyen kurumlar, yürüyüşünü sürdürdü.

Burada açıklama yapan DTP Eyüp İlçe Başkanı Selahattin Hallı, Çağlayan'da yapılacak mitingin yasaklanmasına ilişkin “Miting, sudan sebeplerle yasaklanmıştır. Bu karar antidemokratiktik bir uygulamadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de olayların sorumlusu Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah ve Vali Muammer Güler'dir” dedi.

Hallı, asker ve gerilla annelerinin yüreklerinin yanmamasını istediklerini söyleyerek, “Artık yeter operasyonlar durdurulsun, bu ülkeye barış hakim olsun. Ateş düştüğü yeri yakıyor” dedi. Başbakan Erdoğan'a da seslenen Hallı, “Sayın Erdoğan, sesimizi duymuyorsan dahi kendi vicdanının sesini dinle. Sizin çocuklarınız ölmüyor. Ölenler yine emekçi, yoksul insanların, ailelerin çocukları. Nasıl ki, savaşın muhatapları varsa, barışın da muhatapları var. Ne asker, ne gerillalar ölmesin” çağrısı yaptı.

“Yaşasın halkların kardeşliği, kahrolsun şovenizm” yazılı pankart ve “Artık yeter” yazılı dövizlerin açıldığı eylemde, “Türk, Kürt, Ermeni. Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Saat 11.00'de eş zamanlı başlayan eylemlerden biri Gazi Mahallesi'nde idi. “Özgürlük, Adalet, Halklara Eşitlik” pankartını açarak ve sloganlarla Heykel Parkı'nda bir araya gelen 40 ESP'li, burada 150 kişilik DTP kitlesiyle omuz omuza verdi. Polis, yürüyüş güzergahına panzerlerle barikat kurdu. Engelleme üzerine eylem saat 11.45 gibi son buldu.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz