Genç-Sen ete kemiğe büründü

Aşağa gitmek

Genç-Sen ete kemiğe büründü

Mesaj  meso Bir Perş. Ara. 20, 2007 10:00 pm

ANKARA (16.12.2007)- Öğrenci gençlik hareketi, yeni bir mevziye kavuştu. “Asla yalnız yürümeyeceksin” şiarını rehber edinen Öğrenci Gençlik Sendikası Genç-Sen, Kurucu Genel Kurulunu dün ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde topladı, kuruluşunu ilan etti.

Kitlesel, coşkulu, bol tartışmalı bir genel kurul


Üniversiteli gençlerin yaklaşık 1,5 yıl boyunca hazırlıklarını yürüttüğü Öğrenci Gençlik Sendikası Genç-Sen'in kuruluşu, dün düzenlenen Kurucu Genel Kurul ile tamamlandı. Genç-Sen ete kemiğe büründü. Öğrenci gençlik hareketi yeni bir mevziye kavuştu.
ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kurultaya yaklaşık 700 öğrenci katıldı. 30'a yakın ilden üniversite öğrencilerinin katıldığı Kurucu Genel Kurul'da, Genç-Sen'in tüzüğü oluşturuldu, Genç-Sen manifestosu hazırlandı.
DİSK: Tarihi bir temel atma fırsatı
Kurucu Genel Kurul'un divan başkanlığını DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün yaptı.
Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko ise, DİSK adına açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Üniversite gençliğini işçi sınıfı mücadelesinde hep yanlarında gördüklerini belirten Beko, öğrencilerle her zaman yan yana olmayı arzuladıklarını ifade etti. Beko, “Burada tarihi bir temel atma fırsatı var. Yolunuz açık olsun. Yaşasın Genç-Sen!" dedi. Beko'nin konuşması, uzun süre alkışlandı.
Tüzük tartışmasında hararetli anlar
Genç-Sen tüzük tartışması, Genel Kurul'un en hareketli ve tartışmalı bölümü oldu.
Genç-Sen İstanbul Koordinasyon Üyesi Zeliha Kabataş, önce Genç-Sen'e hazırlanan ortak tüzük taslağını sundu. DGP'liler ise, alternatif bir tüzük taslağı önerdi.
Ardından söz, üniversite öğrencilerine bırakıldı. Öğrenciler, iki taslağı değerlendirdi, önerilerini sundu. Öğrencilerin büyük bir bölümü DPG'nin tüzük taslağına karşı çıktı.
Anadilde eğitim, liselilerin sendika içerisindeki örgütlenme biçimleri ve sendikanın yapısına odaklanan tartışmalar, zamanın büyük bölümünü aldı.
DPG, önerilerinin kabul görmemesi üzerine, genel kurulun iradesini tanımadı, zaman zaman kürsüde konuşan öğrencilere sataştı, divan ile sözlü tartışmalara girdi.
Başkansız, demokratik katılımcı sendika
En nihayetinde, liselilerin sendika içerisinde ayrı bir platformda örgütlenmesi kararı benimsendi. Genç-Sen'in örgütlenme modeli şöyle şekillendi:
Genç-Sen genel kurulun hemen ardından tüm üniversitelerde şubeler kuracak. Öğrenciler, bölüm ve fakülte meclisler oluşturacak. Meclislerin her türlü kararı alma yetkisi olacak. Meclisler, düzenli toplantılarla çalışmalarını sürdürecek. Meclisler, Üniversite Yürütme Kurulu ve İl Koordinasyonu ile çalışmalarını eş güdümlü hayata geçirecek. Üniversite meclisleri, sendika şubesinin görevini üstlenecek, toplantıları kongre mahiyetinde olacak.
Öğrenci sendikasının önemli bir diğer yönü ise; başkanlık sisteminin bulunmaması, çalışmaların merkezinde taban iradesinin yerleştirilmesi.
Merkez ve şube yürütme kurullarının en az yüzde 40'ının kadınlardan oluşması da, genel kurulun bir diğer önemli ayırt edici kararı.
Genç-Sen manifestosu oluşturuldu
Genel kurul, sendikanın amaç ve ilkeleri ile ilgili önergelerle devam etti.
'Genç-Sen manifestosu' okundu. Manifestoda, “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Söz, yetki karar öğrencilere”, “Diplomalı işsizliğe hayır” taleplerine yer verildi.
Genel kurula ayrıca meslek liseleri ile ilgili kampanya yürütülmesi, Üniversiteler Sosyal Forumu düzenlemesi, neoliberal saldırılara karşı uluslararası eylem günü çağrısı yapılması gibi öneriler sunuldu.
Önergeler, zaman darlığı nedeniyle Temsilciler Meclisi'ne bırakıldı.
DPG'den sorumsuz davranışlar
Genel Kurulda, Genç-Sen Merkez Yürütme Kurulu seçildi. Seçim öncesi MYK adayları, kendilerini tanıttı. DPG adayının belirlenenden uzun konuşma isteği tepkilerle karşılandı.
DPG'nin MYK adayı, daha MYK seçimi gerçekleştirilmeden yaptığı kışkırtıcı konuşmada, genel kurulun iradesini tanımayacağını açıkladı, “Ben seçilecek MYK'yı tanımıyorum” dedi.
Genel kurul boyunca sorumsuz davranışlarını sürdüren DPG'nin bu konuşması, bardağa taşıran son damla oldu. Tansiyonlar yükseldi. Ama DPG'liler, o kadar ileri gittiler ki, attıkları sloganlarla ilerici devrimci yapıların kurulmasında önemli rol oynadığı gençlik sendikasını, 'sarı/tabela' sendikası olarak niteleyebildiler.
Ekim Gençliği, dışındaki tüm gençlik grupları DPG'ye tepki gösterdi.
Gerginlik ve sorumsuzluk, Genç-Sen Kurucu Genel Kurulu'nun sloganlarla protesto edilmesine kadar vardı. DPG ve Ekim Gençliği, genel kurulu sloganlarla terk etti.
Merkez Yürütme Kurulu seçildi
453 öğrencinin oy kullandığı seçimde, 13 kişilik MYK belirlendi. Genel Kurul tartışmalarında bir adım öne çıkan Zeliha Kabataş, en yüksek oyu aldı.
MYK şu isimlerden oluştu; Zeliha Kabataş, Kıvanç Eliaçık, Emrah Arıkuşu, Dilek Şahan, Dilek Demirel, Ozan Ersan, Ufuk Göllü, Simin Gürdal, Deniz Kantar, Ozan Kaya, Umut Kocagöz, Gözde Mutlucan ve Görkem Turan.
Öğrencilere destek vermek amacıyla DİSK Genel-İş, Emekli-Sen ve Oleyis temsilcileri genel kurulda yerini aldı. Öte yandan Fransız üniversite ve lise öğrenci sendikaları, Fransız Başka Bir Dünya Mümkün İnisiyatifi, İtalya'dan öğrenciler, Birleşik Metal-İş, Limter-İş, Gıda-İş, Dev Maden-Sen, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, SDP, EHP ve ÖDP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkanı Ufuk Uras genel kurula mesaj göndererek, desteklerini sundular.
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz