Yılmaz Güney Kültür Merkezi'nden Kültür Bakanlığı'na tepki

Aşağa gitmek

Yılmaz Güney Kültür Merkezi'nden Kültür Bakanlığı'na tepki

Mesaj  meso Bir Salı Ocak 01, 2008 11:15 pm

ADANA (01.01.2008)- Adana Yılmaz Güney Kültür Merkezi Derneği üyeleri, dün dernek binaları önünde açıklama yaparak Yılmaz Güney filmlerinin Kültür Bakanlığı arşivinden 'kaybedilmesini' protesto etti. Dernek olarak her hafta Yılmaz Güney filmlerinin gösterimini yapacağını duyurdu.

12 Eylül darbesinin ardından toplatılan Yılmaz Güney filmlerinin geçtiğimiz günlerde DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan tarafından bir soru önergesi ile Meclis gündemine getirilmesi ardından Kültür Bakanlığı, Kaplan'ın sorusuna "İçişleri Bakanlığı'ndan devralınan arşimizdeki film kopyaları, depolama ve saklama şartları yetersizliğinden dolayı yıpranmış durumdadır" cevabı göndermişti. Duruma tepki gösteren Adana Yılmaz Güney Kültür Merkezi Derneği üyesi bir grup, dernek önünde protesto gösterisi yaptı. Yılmaz Güney posterleri taşıyan dernek üyeleri, "Sansüre inat Yılmaz Güney'i yaşatacağız" pankartı açarak, "Daberci generaller sanık sandalyesine" ve "Yılmaz Güney onurumuzdur"dövizleri taşıdı.

Dernek Yılmaz Güney Kültür Festivali düzenleyecek

Dernek adına açıklama yapan Seval Gündoğdu, 12 Eylül darbesinin üzerinden 27 yıl geçtiğini hatırlatarak, yapılan darbenin karanlık yüzünün her geçen gün yeni gelişmelerle ortaya çıktığını söyledi. 12 Eylül darbesinin sürdüğünü belirten Gündoğdu, "TMY ile aydın ve devrimci fikirler yasaklanırken, aydınlar 301. madde nedeniyle yargılanıyor. Polis yasasındaki değişiklikle sokak ortasında infazlar yaygınlaşıyor. Ve halen 12 Eylül yasalarıyla yönetiliyoruz" dedi.Yılmaz Güney Kültür Merkezi olarak, 12 Eylül darbesinden sonra ve hala sürdürülen Yılmaz Güney sansürüne karşı Güney'i yaşatma mücadelesi verdiklerini dile getiren Gündoğdu, şöyle konuştu: "Açılış amaçlarımızdan biri olan Yılmaz Güney'in yaşamını ve savunduğu değerleri yaşatma mücadelemizi sürdürürken, bu yeni durum ve gelişme karşısında her hafta Yılmaz Güney filmlerini kültür merkezimiz bünyesinde gösterime sunacağız. Ayrıca kentimizde önümüzdeki aylarda bir Yılmaz Güney Kültür Festivali düzenleyerek, bu festivali gelenekselleştireceğiz."
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz