Kontrgerilla duvarına ilk C-11

Aşağa gitmek

Kontrgerilla duvarına ilk C-11

Mesaj  HeIin Bir C.tesi Ağus. 09, 2008 6:08 pm

İSTANBUL/ İZMİR/ ANKARA/ ANTAKYA/ ADANA (09.08.2008)- Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), kontrgerilla katliamlarının aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması için 12 Eylül'e kadar yapacağını ilan ettiği eylemlerin ilkini bugün çok sayıda ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdi.

Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP), '80 askeri faşist darbesinin yıl dönümü 12 Eylül'e kadar her hafta Cumartesi günü yapacağı eylemlerin ilkini bugün gerçekleştirdi. ESP'liler, İstanbul, Ankara, İzmir, Antakya ve Adana'da yaptıkları eylemlerle karanlıkta bırakılan devlet katliamların aydınlatılmasını, sorumluların cezalandırılmasını istedi. 12 Eylül'e kadar her Cumartesi saat 11.00'de (C-11) dile gelecek adalet arayışı başladı. ESP'liler eylemlerin ilk haftasında Maraş, Çorum, Sivas, Gazi ve Güngören'de yaşanan kitle katliamlarına ilişkin Halk İddianamesi'ni açıkladı.Katliamların faili devlet

[color:c94f="Red"]İstanbul
'da Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen ESP'liler, “Bütün tuğlaları çekelim. Kontrgerilla duvarını yıkalım. Adalet istiyoruz” yazılı pankart açtı. Maraş, Çorum, Gazi ve Sivas katliamlarının resimlerinin kortej boyunca yer aldığı eylemde “Başka Güngörenler olmasın”, “Kirli savaş baronları yargılansın”, “Bin gizli operasyon açıklansın” ve “Bu pisliği devrim temizler” yazılı dövizleri açıldı. Eyleme 100 kişi katıldı.

Eylemde katliamlarında işlenen suç ve suçlular hakkında bilgilerin yar aldığı yer aldığı Halkın İddianamesi'ni ESP sözcüsü Fatma Özbey okudu. Özbey, kontrgerilla katliamlarının, doğrudan devlet tarafından yapıldığını vurguladı. Katliamcıların her seferinde hükümetler, polis ve askeri yetkililer tarafından korunduğuna dikkat çekti. Katliamların emperyalizminin desteğiyle bizzat devlet tarafından organize edildiğini ifade eden Özbey, tek tek katliamlarını nasıl yaşandığını aktardı. Son olarak Güngören'de yaşanan katliama dikkat çeken Özbey, yürütülen soruşturmada 8 Kürt gencinin hedef şaşırtmak için keyfi biçimde tutuklandığını belirtti. Özbey, gerçek katillerin yargı önüne çıkarılması gerektiğini kaydetti.

“Kahrolsun MİT, CIA, kontrgerilla”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Dün Maraşta, bugün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Güngören'in faili kontrgerilla devleti” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.Bize güç verin, onlara diz çöktürelim

[color:c94f="Red"]İzmir'de “Bütün tuğlaları çekelim, kontrgerilla duvarını yıkalım” şiarıyla 9 Ağustos-12 Eylül arasında yapılacak oturma eylemlerinin ilki bugün Konak Kemeraltı girişinde gerçekleştirildi. ESP'liler “Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Güngören! Kontrgerilla katliamları açıklansın” ve “Bize güç verin onlara diz çöktürelim” yazılı pankartlar açtı. Eyleme, DTP, İHD ve Partizan temsilcileri destek verdi.

Eylemde basına açıklamada bulunan ESP'li Görgü Demirpençe, devlet katliamlarına ilişkin hazırlanan Halkın İddianamesi'ni okudu. Demirpençe, Maraş, Sivas, Çorum, Gazi ve son olarak İstanbul Güngören'de yaşanan saldırıların aydınlatılması ve gerçek suçlularının cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Eyleme destek veren DTP İl Başkan Yardımcısı Şehmuz Aydın da bir konuşma yaptı. Karanlıkta bırakılan gerçeklere dikkat çeken Aydın, “Yaşanan katliamlar, kontrgerilla cinayetler, gözaltına kayıplar işçi ve emekçilerin, özgürlük savaşçıların, aydınların birlikte vereceği mücadele ile aydınlatılacak. Geleceğin aydınlık olacağı umudunu hiç yitirmedik. Bu karanlık sona erinceye kadar bizlerde sokakta olacağız” dedi.

Beş dakikalık oturma eylemi yapan ESP'liler “Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Güngören, unutmadık, unutturmayacağız”, “Kontrgerilla katliamları açıklansın”, “Kahrolsun MİT, CIA, Kontrgerilla”, “Bize güç verin onlara diz çöktürelim”, sloganlarını attı.Adalet talebi Yüksel'de

[color:c94f="Red"]Ankara'da Yüksel Caddesi'nde bir araya gelen ESP'liler, kontrgerilla katliamlarının aydınlatılması için yaptıkları eylemde “Bütün tuğlaları çekelim” yazılı pankart açtı. Eyleme DTP, SDP, İHD, Odak, Partizan, Devrimci 78'liler Federasyonu ve 78'liler Girişimi üyeleri destek verdi. ESP'liler burada yaptıkları eylemin ardından adalet talebiyle beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

ESP Temsilcisi Muharrem Demirkıran'ın 12 Eylül'e kadar her Culartesi günü yapacakları eylemlere ilişkin bilgi vermesinin ardından ESP'li Aycan Marangoz Halk İddianamesi'ni okudu. Eylemde Maraş, Çorum, Sivas, Gazi ve Güngören katliamlarının kontrgerilla tarafından gerçekleştirildiğine vurgu yapıldı. ESP'liler eylemde sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun MİT, CIA, kontrgerilla” ve “Dün Maraş'ta, bugün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları atıldı.[SIZE="2"]Antakya halkına hesap sorma çağrısı

[color:c94f="Red"]Antakya ESP'liler adalet talebiyle her hafta yapacaklarını ilan ettikleri eylem için bugün saat 11.00'de Ulus Meydanı'nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Kontrgerilla eliyle yapılan devlet katliamlarının teşhir edildiği eylemde açıklamayı ESP Antakya Temsilcisi Muhsin Çobanoğlu yaptı.

Güngören'da yaşanan bombalı saldırının kontrgerilla devletinin yaptığı ilk katliam olmadığını vurgulayan Çobanoğlu, 24 Aralık 1978'de yapılan Maraş'ta, 5-7 Temmuz 1980'de Çorum'da, 2 Temmuz 1993'ta Sivas'ta, 12 Mart 1995'te İstanbul Gazi Mahallesi'nde yaşanan katliamlar hakkında bilgi verdi. Çobanoğlu açıklamasınını sonunda Antakya halkını adalet talebiyle sokağa çıkmaya ve katillerden hesap sormaya çağırdı. ESP'liler açıklamanın ardından meydanda bildiri dağıttı.[/SIZE]Katil devlet hesap verecek

[color:c94f="Red"]Adana Ezilenlerin Sosyalist Platformu da bugün İnönü Parkı'nda bir oturma eylemi gerçekleştirdi. “Maraş, Sivas, Çorum, Gazi, Güngören. Kontrgerilla katliamlarına karşı sokağa eyleme mücadeleye” pankartı açan ESP'liler, devlet katliamlarına ilişkin hazırlanan Halkın İddianamesi'ni okudu.

Eylemde basına bir açıklamada bulunan ESP'li Seval Gündoğdu, “Ezilenlerin Sosyalist Platformu olarak, kirli savaş suçlularının yargılanması için eylemlerimiz ve emekçi semtlerinde aydınlatma faaliyetlerimiz 12 Eylül'e kadar sürecek. Her hafta Ergenekon için hazırladığı iddianameye alternatif olan halkın iddianamesinin sunumu yapılacak” diye konuştu.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Eylemde “Bize güç verin onlara diz çöktürelim”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun MİT CIA kontrgerilla”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

HeIin

Mesaj Sayısı : 9
Kayıt tarihi : 13/07/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz