ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kürt öğrenciye ajanlaştırma baskısı

Kürt öğrenciye ajanlaştırma baskısı Empty Kürt öğrenciye ajanlaştırma baskısı

Mesaj  meso Perş. Kas. 15, 2007 7:16 pm

İSTANBUL(15.11.2007)- Marmara Üniversitesi öğrencisi Fırat Baran bugün İHD İstanbul Şubesi'nde yaptığı basın açıklamasıyla, sivil polislerin kendisine üniversitede okuyan Kürt öğrencilerle ilgili bilgi vermesi için baskı yaptığını ve ajanlaştırmaya çalıştığını duyurdu.

Marmara Üniversitesi ****** Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Fırat Baran, 29 Haziran'da sınav çıkışında meydana gelen siyasi olmayan bir olay nedeniyle okul güvenliğine götürüldüğünü ve güvenliğin çağırdığı iki sivil polisin olayla ilgili kendisini sorguladığını, ancak o günden sonra polislerin kendisine sürekli siyasi sorular sorduğunu aktardı.

Baran, “Okul tatili sırasında da bu polisler beni defalarca aradılar. “Biz sana iyilik yapmak istiyoruz, sınav sorununda iyi gelişmeler var” diyerek bana yardımcı olacaklarını söylediler. Okula döndüğümde de benimle görüşmeye devam ettiler. Polisler, bu görüşmeler de bana siyasi sorular soruyorlardı. Ve bana toplam 300 YTL para verdiler, daha sonra “hayırsever bir işadamı bu parayı verdi. Bizden tutanak istedi” diyerek bana bir makbuz imzalattılar” dedi.

“PKK'li arkadaşların var mı?”

Polislerin kendisine “Hangi partiye oy vereceksin?, Hangi gazeteyi okuyorsun?, Sen yurtsever cehpeyi tanıyor musun?, PKK'li arkadaşların var mı?, Sana gel bizim çalışmalarımıza katıl diyen var mı?” tarzı sorular sorduklarını belirten Baran, “Beni ajanlaştırmak istediklerini anladım ve bundan rahatsız oldum. Bir daha görüşmeyeceğimi onlara ilettim. Polisler benim saflığımı ve zor durumda oluşumu kullanmak istemişlerdir. Bu manevi baskıdan kurtulmak için durumu kamuoyuyla paylaşıyorum” şeklinde konuştu.

Baran son olarak, “Başıma gelecek her tür olaydan İstanbul Emniyet Müdürlüğü sorumludur” dedi. Ardından İHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Dalkılıç yaptığı konuşmada, okullarda son süreçte demokrat, muhalif ve özellikle Kürt öğrenciler üzerinde bu tür kirli yöntemlerin arttığına dikkat çekti ve bu kirli uygulamaların son bulmasını istedi.
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics