ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim emekçileri: İnsanca yaşam güvenceli gelecek

Eğitim emekçileri: İnsanca yaşam güvenceli gelecek Empty Eğitim emekçileri: İnsanca yaşam güvenceli gelecek

Mesaj  meso Paz Kas. 25, 2007 2:33 pm

İSTANBUL/ ESKİŞEHİR/ AMED (25.11.2007)- Eğitim-Sen üyeleri dün 'Öğretmenler Günü' dolayısıyla yaptıkları basın açıklamalarında yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Eğitim emekçileri, sahte vaatlerle kandırıldıklarını belirterek, 'hamaset değil çözüm' istedi.

İstanbul'da Eğitim emekçileri, Milli Eğitim İl Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklaması ile insanca yaşam taleplerini dile getirdi. '24 Kasım Öğretmenler Günü' dolasıyla yapılan açıklamaya Eğitim-Sen 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 Nolu şubeleri üyesi eğitim emekçileri katıldı.

Güvencesiz mağdur eğitim emekçileri ile lise öğrencilerinin de destek verdiği eylemde açıklamayı Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Toprak okudu. Toprak, Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde yapılan kutlamaya atıfta bulunarak, 24 Kasım'ın, 12 Eylül zihniyetinin 'Nasıl bir öğretmen?' isteğinin simgeleştiği gün olduğu belirtti. Toprak, eğitim emekçileri olmadan bir Öğretmen Günü'nün daha kutlandığını söyledi.

Eğitim emekçilerine sahte vaatler verildiğine dikkat çeken Toprak, öğretmenlik mesleğinin siyasal amaçlarla yok edilmek istendiğini vurguladı. Toprak, hak alma mücadelelerinin ise baskı, sürgün, disiplin cezaları ile karşılaştığını ifade etti, Norm Kadro uygulamasına tepki gösterdi.

Toprak, 'IMF için değil halk için bütçe' taleplerini hatırlattı, Eğitim emekçilerinin barış, demokrasi ve insanca bir yaşam mücadelesi vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Barikan: Devletin verdiği değer bu kadar

Eylemde 2 yıl önce Ankara'da polisin gaz bombası saldırısı sonucu yaralanan ve halen tedavisi süren Erkan Barikan da bir konuşma yaptı. Emeğe değer verilmediğini söyleyen Barikan, iki yıldır koltuk değnekleri yaşadığını, eğitimcilere verilen değerin bu kadar olduğunu kaydetti.

Güvencesiz eğitim emekçileri adına konuşan Sermin Erhan ise kadro isteklerini yineledi.

Eylemde, “İnsanca yaşam güvenceli gelecek”, “Sözleşmeli köle olmayacağız”, “Kardelen Ayşe kadron nerede” dövizleri taşındı, “Savaşa değil, emekçiye bütçe”, “İnsanca yaşam güvenceli gelecek” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

'Öğretmenin Karnesi' dağıtıldı

İstanbul'da yapılan bir diğer eylem ise Eğitim Emekçileri Derneği tarafından Taksim Tramvay Durağı'nda gerçekleştirildi. Eğitimciler, sorunlarının çözülmesini ve insanca yaşam istediklerini dile getirdi. Eğitim Emekçileri Derneği adına açıklama yapan Pınar Bali, sözleşmeli öğretmenlerin, atama bekleyenlerin ve dershanelerde kötü koşullara çalışan öğretmenlerin sorunlarına çözüm istedi. Eğitimcileri, birlikte hareket etmeye ve örgütlenmeye çağırdı.

“Ücretli köle olmayacağız”, “Diplomalı işsiz olmayacağız” sloganlarını atan eğitim emekçileri, açıklamanın ardından “Öğretmenin karnesi” başlıklı bildiriler dağıttı.

Çelik, elini cebimizden çek

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi de AZC Plaza önünde yaptığı basın açıklamasında

Eylemde konuşan şube başkanı İhsan Babaoğlu, “Bugüne kadar hiçbir ‘öğretmenler günü’nde öğretmenlerin gerçek sorunları tartışılmamış, yüz binlerce eğitim emekçisinin sosyal ve ekonomik sorunları çözümü önünde herhangi bir adım atılmamıştır” dedi. Babaoğlu açıklamasının sonunda, grevlerini sürdüren Türk Telekom işçilerini selamladı.

Eylemde “En büyük eğitim barıştır”, “Çelik, elini cebimizden çek”, “Savaşa değil eğitime bütçe” ve “Öğretmenler barış istiyor” dövizleri taşındı.

Eğitimciler karnı nutuklara tok!

Eğitim-Sen üyeleri Eskişehir'de ise “Nutuklara karnımız tok, çözüm istiyoruz” diyerek Kızılay İş Merkezi önünde bir araya gelerek, Hamam Yolu'na yürüdü. Burada açıklama yapan şube başkanı Ali Paşa Şanlı, “Öğretmeler Günü'nü kutlanan bir gün değil, öğretmenlerin sorunlarının bilince çıktığı, taleplerinin dillendirildiği bir mücadele günü olarak algıladıklarını” belirtti.

AKP'nin kadrolaşma politikasına da değinen Şanlı, eğitim emekçilerinin taleplerini dile getirdi. Eyleme aralarında ESP, SGD, EHP, SDP ve EMEP’inde bulunduğu çok sayıda kurum destek verdi.
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics