Telekom'da grev sona erdi

Aşağa gitmek

Telekom'da grev sona erdi

Mesaj  meso Bir Perş. Kas. 29, 2007 6:58 pm

ABER MERKEZİ (29.11.2007)-- Türk Telekom ile Haber-İş sendikası arasında varılan anlaşma sonucu, 1,5 aydır süren grev sona erdi. Anlaşmaya göre, işçi ücretlerine birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı enflasyon oranında zam yapılacak. Sendikanın, bütün işçilerinin toplu sözleşme kapsamına alınması yönündeki kabul edilmedi ancak ücretler arasındaki dengesizliğin giderilmesi için bazı önlemler alındı. Haber İş Sendikası'nın imza attığı sözleşmeye, patronun taleplerinin başından gelen esnek çalışma kısmi oranda sözleşmeye girdi.

Sendika ile Telekom yetkilileri arasında yaklaşık 26 bin işçiyi ilgilendiren görüşmeler gece yarısına kadar sürdü. Basına kapalı yapılan toplantının son bölümüne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Anlaşma ile ücretlere birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6.5 artı enflasyon oranında zam yapılacak. Telekom işçileri, ücretlere yüzde 25 oranında zam verilmesini istiyordu.

KAPSAM İÇİ TALEBİ KABUL EDİLDİ

Sendikanın, bütün işçilerinin toplu sözleşme kapsamına alınması yönündeki kabul edilmedi ancak ücretler arasındaki dengesizliğin giderilmesi için bazı önlemler alındı. Sendikanın talebi doğrultusunda 2008 yılı mart ayı itibarıyla ücret dengesizliklerinin giderilmesi için 25 milyon YTL'lik kaynak kullanılacak.

Bu kaynağın yeterli olmaması halinde 1 Eylül 2008'den itibaren de 5 milyon YTL'lik ilaveyle denkleştirme yapılacak. Böylelikle denkleştirme için kullanılacak toplam kaynak 30 milyon YTL'yi bulacak.

Sendikanın grevde geçen süreler için istediği ödeme ise Kurban Bayramı öncesinde bir defaya mahsus olmak üzere 200 YTL olarak ödenecek. Grev süresince işten çıkarılan işçilere iş başı yaptırılacak. İşçilere 112 gün üzerinden ikramiye ödenecek, sosyal yardımlar, ücret zammı oranında arttırılacak.

ESNEK ÇALIŞMA SÖZLEŞMEYE GİRDİ

Haber İş Sendikası'nın imza attığı sözleşmeye, patronun taleplerinin başından gelen esnek çalışma kısmi oranda sözleşmeye girdi. Buna göre, 5 gün haftalık 45 saatin yanında ihtiyaç duyulan işyerlerinde vardiya ve nöbet usulü çalışmanın dışında 6 gün ve haftalık 45 saatlik çalışma sistemi getirildi.

ANF NEWS AGENCY
avatar
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

Mesaj Sayısı : 584
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 06/10/07

Kullanıcı profilini gör http://ozgurgunes.forunotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz