ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İzzet baysal üniversitesinde YÖK paneli

İzzet baysal üniversitesinde YÖK paneli Empty İzzet baysal üniversitesinde YÖK paneli

Mesaj  meso Paz Ara. 02, 2007 12:10 am

BOLU (01.12.2007)-Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri 23 Kasım'da ana kampüsde “YÖK ve üniversitelerimiz” konulu panel düzenledi.

Eğitim-Sen'inde destek verdiği paneli, SGD,Emek Gençliği,EHP ve Alınteri örgütledi. Yaklaşık 150 kişinin izlediği panele, Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyeleleri de katılarak destek verdi. Gazi Üniversitesi'nden Prof.Dr Mustafa Altuntaş ve Eğitim-Sen eğitim uzmanı Erkan Aydoğanoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı panelde, YÖK'ün öğrenci hareketi ve üniversitelerdeki olumsuz rolüne vurgu yapıldı.

Eğitim-Sen eğitim uzmanı Erkan Aydoğanoğlu, konuşmasına YÖK'ün kelimenin tam anlamıyla zorba bir kurum olduğunu belirterek başladı. YÖK'ün askeri bir kurum olduğuna dikkat çeken Aydoğanoğlu, YÖK'ün düşünen-üreten öğrencilere bilimsel eğitimi yasakladığını ve muhalif düşünceye tahammülü olmadığını belirtti. Aydoğanoğlu, 1 Mayıslara ve 6 Kasımlara katılan öğrencileri okuldan atan YÖK'ün derhal kaldırılması gerektiğini belirtti. 12 eylülle birlikte başlayan YÖK baskısının hala devam ettiğini söyleyen Aydoğanoğlu, AKP'ninde bu anlamda YÖK'le işbirliği içinde olduğunu belirtti.

Üniversiteler düşünce anarşisi yuvaları olmalı

Prof.Dr Mustafa Altuntaş ise üniversitelerin düşünce anarşisi yuvası olması gerektiğini belirtti. YÖK'ün senelerdir tartışıldığını belirten Altuntaş buna karşı artık bir pratik geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Okulların rektörlerin çiftliği halinden çıkarılması gerektiğini belirtti.

Öğrenciler soru ve görüşleri ile katıldıkları panelde, 12 eylül faşizminin bu ülkenin eğitim kanadına bıraktığı katil miras olan YÖK'ün kaldırılması gerektiğini vurguladı. Polis ve jandarmalarla birer karakola dönüştürülen okullardan polisin ve jandarmanın çekilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics